Myšlenková mapa pro konzultaceNení to tak dávno, co jsem začal předávat své zkušenosti s GTD a myšlenkovými mapami dalším zájemcům. Jak jsem brzy zjistil, směr, kterým se může čtyřhodinové sezení ubírat, je vždy neurčitý. Cíle si stanovíme na začátku, cesty, které k němu povedou, však jisté nejsou. O to zajímavější to ale samozřejmě je. Jako podklad pro toto sezení jsem zvolil, jak jinak, myšlenkovou mapu. Ona přeci jen konzultace ve dvou lidech se s elektronickou prezentací moc nekamarádí. Rád bych vám představil metodu, kterou používám pro přípravu na konzultaci a jako oporu při setkání – třeba si v technice najdete to své a pomůže vám.

Jak řešení vypadá?

Vše funguje na jednoduchém principu. Celá kostra má dvě stránky sešitu – mapu a seznam témat (nejjednodušší možnost, jak si seznam témat představit, je asi vybavit si elektronickou prezentaci – Keynote, PowerPoint, PDF,…). Dvě stránky, nic více, nic méně.

GTD - seznam bodů pro prezentaciSeznam témat je umístěn v horní části. Tvořen je obdelníky s poměrem stran 2:3, obdelníky jsou spojeny šipkami podle „ideálního“ průběhu celé konzultace – tj. konzultace, na které bych měl čtyřhodinový monolog (doufám, že je to nereálná představa). Každý z obdelníků má ve většině případů v pravé části barevný pruh, jehož význam si objasníme později. V případě, že se jedná o důležitý bod, který nelze při sezení vynechat, označím si téma červeným obtažením. Je-li k tématu vztažen nějaký úkol (jehož zadání mám bokem na papíře, případně jej pouze diktuji), mám u tématu písmeno „Ú„. Písmeno „P“ zase slouží jako označení skutečnosti, že k danému tématu existuje papírový podklad, který bych rád účastníkovi předal – schéma, obrázek nebo něco podobného.

Mimo seznamu témat je v pravé části stránky možné zahlédnout dva obdelníky odlišných rozměrů. V rámci opory pro kurz GTD zde mám poznamenané položky, které je dobré sesbírat do inboxu při zavádění GTD – jednoduchý výtah z Allenovy knihy. Jinde je využívám k odlišným účelům nebo taky vůbec, záleží na nutnosti a potřebě. Občas místo nich doplním třeba i další témata, pokud se jedná o opravdu rozsáhlé sezení a je jich skutečně hodně.

Myšlenková mapa pro GTD školeníDruhý list, ten ve spodní části, již nabídí samotnou mapu rozpracovanou do jednotlivých témat a kategorií. Co větev, to téma rozpracované do detalnějších položek. Součástí jsou, mimo slovního popisu, obrázky a barvy. Obrázky mají jasný význam – rychlá orientaci v mapě, případně pomůcka (viz třeba fialové schéma objasnění záležitostí). Barvy, které jsou totožné s barvami jednotlivých položek seznamu témat, slouží k propojení tématu a hlavní větve.

Jak s mapou pracovat?

Využití během kurzu je pak jednoduché – otevřu sešit a povídám. Hlavní položky seznamu témat mi slouží jako kostra celého sezení, tj. jakýsi „příběh“. Jak jsem psal výše, v případě monologu bych přednášel pouze podle ní. Ve chvíli, kdy se v jednotlivých sekcích začínáme přehrabávat a přeskakovat, přichází na řadu barvy a asociace. Červená větev k červenému tématu, fialová k fialovému. A tak dále. Obrázky mi pomáhají rychle najít konkrétní oblast bez potřeby čtení.

Tuto kostru pro sezení využívám zhruba měsíc a hodně se mi osvědčila. Jednoduché, přehledné, dvě stránky místo rozepsané osnovy, ve které se člověk ztrácí. Používám primárně sešity Papelote, které mají, krom jiných předností, tečkované stránky a ty jsou pro tyto účely vynikající (není potřeba odměřovat velikosti obdelníčků pro témata a můžete rovnou kreslit).

Budu rád, když mi mou techniku pomůžete ještě vylepšit – vlastními nápady, vyzkoušením v praxi nebo připomínkami a dotazy. Nebo snad již podobný postup používáte?