EverClip je aplikace pro váš iPad a iPhone, která vám umožní velmi jednoduše sbírat informace z webových článků (klidně i s obrázky), PDF souborů nebo aplikací, které zpřístupňují svůj obsah ke kopírování, a vytvářet z nich stiskem jednoho tlačítka poznámky v Evernote (nemáte-li Evernote účet, doporučuji si jej zřídit – klepnutím na předchozí odkaz se dostate k registračnímu formuláři a získáte měsíční PREMIUM účet zdarma – stejně jako já). Obrovskými benefity této aplikace jsou její maximální jednoduchost a značné zvýšení efektivity práce ve chvíli, kdy máte elektronické materiály k projektu nebo libovolné činnosti na více místech (e-mail, články na webu, PDF soubory, obrázky…) a potřebujete sesbírat a následně s nimi pracovat.

Práce s nástrojem je intuitivní a naučit se využívat jejich předností je otázkou pár minut. Stačí označit text nebo třeba odkaz v adresním řádku webového prohlížeče, zkopírovat a mít na pozadí spuštěný EverClip (případně jej aktivovat). V tu chvíli se vám veškerý kopírovaný obsah automaticky uloží do prostředí aplikace, odkud je možné jej jednoduše odeslat do svého Evernote účtu klepnutím na patřičnou akci (šipka vpravo nahoře). Před samotným odesláním je samozřejmě možné poznámku upravit – jak její obsah, tak třeba změnit název nebo doplnit štítky (tags). A to je celý princip – potřebujete snad více?

EverClip pro iPhone

Součástí nastavení je možnost zapnout/vypnout zvukovou notifikaci oznamující zkopírování obsahu do EverClip, pop-up upozornění na ukončení sběru na pozadí (ano, funkcionalita EverClip je spuštěna maximálně deset minut a po této době je potřeba opět aplikaci otevřít, čímž se aktivuje), určit, do kterého zápisníku se budou poznámky odeslané z aplikace ukládat a s jakými štítky (lze změnit pro každou z poznámek individuálně).

Výhody nástroje jsou na první pohled jasné a už byly zmíněny – neustálé přepínání mezi Evernote a dalšími aplikacemi, ze kterých čerpáte textový (obrázkový) obsah, vám odpadá s osvojením si práce EverClip. Skutečně šetří čas a napomáhá soustředění se na práci. Funkce automatického sběru má však i jednu nevýhodu a to, že funguje vždy, když je EverClip aktivní a vy využijete funkci “kopírovat”. Do aplikace se vám tak mohou ukládat i poznámky, které původně nebyly vyžadovány a vy je budete muset občas promazat (nebo aplikaci manuálně ukončovat ve chvíli, kdy nebudete potřebovat její služby). Naštěstí se sběr informací na pozadí ukončuje automaticky po deseti minutách, takže přehlcení vstupní schránky nehrozí.

EverClip pro iPad

Cena za pořízení EverClip v AppStore je pro někoho možná trochu vysoká. Za iPad verzi dáte 5.49€ a další 2.69€ si připlatíte, budete-li chtít stejnou funkcionalitu i na iPhone  Zakládá-li se však vaše práce na sběru informací a pracujete často s iOS zařízeními, tato investice se vám velmi rychle vrátí na ušetřeném čase i pohodě, kterou aplikace do práce s informacemi vnáší.

O tom, jak pracovat (nejen) s aplikací EverClip i dalšími nástroji, si budeme povídat na mém kurzu Evernote: elektronický archiv. Chcete-li proniknout během čtyř hodin společně s dalšími účastníky do základů práce s Evernote, můžete se registrovat zde.

Doplnění 28. října 2013: Jako inspirace vám může posloužit také mini-seriál o Evernote, který pro vás připravil Lukáš Gregor a postupně vyjde na serveru Mít vše hotovo (první díl vyšel dnes).

Líbí se vám možnosti, které EverClip nabízí? Využíváte jej ve svých iOS zařízeních?