Po uveřejnění mého posledního článku o upozorněních na novou poštu v Microsoft Outlook mi v poště přistály dvě otázky, které měly společné téma, ačkoliv byl jejich obsah různý. Směřovaly k nahrávání obrazovky, které jsem využil právě k ukázce nastavení Outlooku. Pro všechny záznamy obrazovky jsem použil aplikaci Loom.

Alternativ se v digitálním světe nabízí mnoho, troufnu si ale říci, že Loom většinu z nich překoná svou kvalitou a jednoduchostí. Nepotřebujete pro ni žádné extra digitální dovednosti a naučíte se ji ovládat během pár minut.

K čemu Loom, kromě ukázek v článku, používám? Zkusím vyjmenovat použití jen za posledních pár dnů:

  • Zodpovězení otázky, jak nastavit pravidlo v Outlooku pro filtrování e-mailů z určité domény, která mi přistála v e-mailovém inboxu.
  • Přípravu nové verze manuálu pro školení OneNote, které organizuji ve firmách.
  • Ukázku aplikace Microsoft To Do na jednom ze slajdů pro můj webinář o organizace práce.
  • Posílal jsem vývojářům nejmenované aplikace zpětnou vazbu na docela zásadní chybu.

A samozřejmě i v tomto článku.

Vše mělo jedno společné. Nahrání obrazovky bylo mnohem rychlejší a názornější, než kdybych to celé popisoval v textové podobě.

Možností využití je samozřejmě nespočet. K tomu, abyste začali Loom v praxi používat, stačí pár kliknutí. Konkrétně ji buď nainstalovat jako rozšíření do webového prohlížeče nebo jako samostatnou aplikaci pro Windows nebo macOS.

Následně stačí vytvořit účet, případně Loom propojit například se svým účtem u společnosti Google.

Jakmile máte aktivní účet a nainstalovanou aplikaci, není nic jednoduššího, než začít nahrávat. Kliknutím na ikonu v prohlížeči, případně nastartováním nainstalované aplikace ve vašem operačním systému, to celé začíná. V nastavení poté stačí zvolit detaily, jako je mikrofon, které chcete použít, a webkameru, kterou chcete snímat sami sebe (rozhodnete-li se mít u screencastu i vaši podobiznu, což samozřejmě není povinné).

A ve finále vybrat, zda chcete snímat konkrétní okno, záložku v prohlížeči (toto je k dispozici pouze přes rozšíření webového prohlížeče) nebo celou obrazovku.

Jakmile nahrávání skončí, můžete výsledné video také upravit. Například ořezat začátek a konec, případně odebrat nepotřebné pasáže, přeřeky a podobně.

Nakonec vepíšete vhodný název vašeho screencastu a případně doplníte popiskem.

Máte hotovo, video je připraveno ke sdílení. Buď jej pošlete konkrétním lidem na e-mail, nasdílíte na sociální sítě, případně vložíte jako video třeba na své webové stránky formou embed kódu. Tak, jak to vidíte v tomto článku.

Máte hotovo. Loom nabízí kromě bezplatné verze (Starter), kde jste omezeni jednak funkcemi, ale také pětadvaceti záznamy a pěti minutami celkové délky jednoho videa, také placené verze. Sám používám verzi Business, kterou si můžete zdarma vyzkoušet po dobu 14 dnů a rozhodnout se, zda vám za osm dolarů měsíčně stojí.