Po uveřejnění mého posledního článku o upozorněních na novou poštu v Microsoft Outlook mi v poště přistály dvě otázky, které měly společné téma, ačkoliv byl jejich obsah různý. Směřovaly k nahrávání obrazovky, které jsem využil právě k ukázce nastavení Outlooku. Pro všechny záznamy obrazovky jsem použil aplikaci Loom.

Alternativ se v digitálním světe nabízí mnoho, troufnu si ale říci, že Loom většinu z nich překoná svou kvalitou a jednoduchostí. Nepotřebujete pro ni žádné extra digitální dovednosti a naučíte se ji ovládat během pár minut.

K čemu Loom, kromě ukázek v článku, používám? Zkusím vyjmenovat použití jen za posledních pár dnů:

  • Zodpovězení otázky, jak nastavit pravidlo v Outlooku pro filtrování e-mailů z určité domény, která mi přistála v e-mailovém inboxu.
  • Přípravu nové verze manuálu pro školení OneNote, které organizuji ve firmách.
  • Ukázku aplikace Microsoft To Do na jednom ze slajdů pro můj webinář o organizace práce.
  • Posílal jsem vývojářům nejmenované aplikace zpětnou vazbu na docela zásadní chybu.

A samozřejmě i v tomto článku.

Vše mělo jedno společné. Nahrání obrazovky bylo mnohem rychlejší a názornější, než kdybych to celé popisoval v textové podobě.

Možností využití je samozřejmě nespočet. K tomu, abyste začali Loom v praxi používat, stačí pár kliknutí. Konkrétně ji buď nainstalovat jako rozšíření do webového prohlížeče nebo jako samostatnou aplikaci pro Windows nebo macOS.

<nbsp;>

Následně stačí vytvořit účet, případně Loom propojit například se svým účtem u společnosti Google.

<nbsp;>

Jakmile máte aktivní účet a nainstalovanou aplikaci, není nic jednoduššího, než začít nahrávat. Kliknutím na ikonu v prohlížeči, případně nastartováním nainstalované aplikace ve vašem operačním systému, to celé začíná. V nastavení poté stačí zvolit detaily, jako je mikrofon, které chcete použít, a webkameru, kterou chcete snímat sami sebe (rozhodnete-li se mít u screencastu i vaši podobiznu, což samozřejmě není povinné).

<nbsp;>

A ve finále vybrat, zda chcete snímat konkrétní okno, záložku v prohlížeči (toto je k dispozici pouze přes rozšíření webového prohlížeče) nebo celou obrazovku.

Jakmile nahrávání skončí, můžete výsledné video také upravit. Například ořezat začátek a konec, případně odebrat nepotřebné pasáže, přeřeky a podobně.

<nbsp;>

Nakonec vepíšete vhodný název vašeho screencastu a případně doplníte popiskem.

Máte hotovo, video je připraveno ke sdílení. Buď jej pošlete konkrétním lidem na e-mail, nasdílíte na sociální sítě, případně vložíte jako video třeba na své webové stránky formou embed kódu. Tak, jak to vidíte v tomto článku.

<nbsp;>

Máte hotovo. Loom nabízí kromě bezplatné verze (Starter), kde jste omezeni jednak funkcemi, ale také pětadvaceti záznamy a pěti minutami celkové délky jednoho videa, také placené verze. Sám používám verzi Business, kterou si můžete zdarma vyzkoušet po dobu 14 dnů a rozhodnout se, zda vám za osm dolarů měsíčně stojí.