„Braňte se manipulaci a získejte dárek v hodnotě 100,- Kč! Nenechte ostatní, aby z vás dělali loutku – změňte svůj život! Udělejte maximum pro to, aby váš směr neurčovali jiní!“ Jsou to věty, které jste v minulosti již někde četli nebo zaslechli? Odkazovaly tyto věty na skutečně neuvěřitelně funkční a výhodný produkt, kurz nebo placený webinář, který rozhodně nesmíte propásnout? Povedlo se vám odolat? A co jste po nákupu změnili?

Ještě než jsem se před 3 lety dostal k papírové knize Zbraně vlivu sociálního psychologa Roberta B. Cialdiniho, měl jsem pouze vlastní poznatky z oblasti manipulace, ale nikdy jsem se o ní hlouběji nezajímal. Ve chvíli, kdy přišlo vydavatelství Jan Melvil Publishing s touto novinkou, moc jsem neváhal a po několika dnech od vydání jsem ji měl prolistovanou. Nebyl za tím záměr stát se odborníkem na manipulaci. Jen jsem si uvědomil, že by mi o tom, co se kolem nás děje, mohl povědět i někdo, kdo se tímto tématem zabývá několik desítek let. Knihu jsem přečetl na jeden zátah a pomohla mi začít skutečně měnit přemýšlení (nejen) při jednání s lidmi. A jistě mi dáte za pravdu, že vzhledem k informacím, ve kterých je potřeba se orientovat, to není úloha věru snadná.

Protože měla kniha velký dopad na změny v mém životě, měl jsem obrovskou radost, když server Audiotéka.cz vyšel vstříc těm, kteří spíš než čtením studují raději poslechem. Objevil jsem totiž na něm knihu namluvenou. Za 389,- Kč získáte hodiny skvělého studijního a praktického materiálu, který vás může podpořit v nejedné životní situaci. Připravte reproduktory ve svém autě či fitness sluchátka, dámy a pánové, tohle bude čtrnáctihodinová jízda plná manipulace.

O čem to vlastně celé je? O všem, co se kolem nás dnes a denně děje. S tématy, která kniha popisuje, se potkáváte doma, na ulici, ve škole, v práci, při jednáních nebo přátelské konverzaci. Pokud si stále myslíte, že na manipulativní techniky narazíte pouze při obchodních jednáních nebo během podomních prodejů vysavačů, pusťte si jakékoliv z témat, která v knize najdete. Začněte třeba kapitolami o reciprocitě a vzpomenete si, kolikrát jste mnohem raději vyhověli člověku, který vám věnoval malou pozornost. Klidně pokračujte popořadě nebo třeba přeskočte na kapitolu o oblíbenosti. Dokážete snad popřít, že své „ano“ řeknete tomu, koho máte raději nebo kdo se vám velmi výrazně podobá? A tak můžete pokračovat dále – čekají na vás čtyři další témata, které budete, pokud se po pár hodinách poslechu stanete stejně „posedlým“, jako já, poslouchat s čím dál tím větší chutí. A vězte, že nejednou narazíte na „aha“ momenty různých intenzit.

S onou chutí vlastně souvisí i zpracování audioknihy. Ačkoliv jsem věděl, jak je kniha rozsáhlá (pro pravidelné čtenáře to asi až tak děsivé není, ale chápu lehkou paniku ve chvíli, kdy bych svým kamarádům-nečtenářům řekl, že si mají přečíst 350 stran), trošku mě zaskočila celková stopáž, která činí necelých 14 hodin. První dojem? Ufff. A víte co? Ačkoliv jsem měl za sebou původní tištěnou knihu, zvládl jsem Zbraně vlivu i v audioknižní podobě během několika cest autem a pár kilometrech chůze. Opravdu to uteče a Cialdiniho texty namluvené Janem Hyhlíkem jsou skutečně jedny z těch, do kterých se přirozeně ponoříte a cítíte ten známý „špatný pocit“ ve chvíli, kdy poslech musíte přerušit. A až si audioknihu poslechtete poprvé, možná dopadnete stejně jako já – vezmete si notes (nebo v mém případě iPad), pustíte si ji znova a začnete analyzovat situace, které se běžně dějí kolem vás. A třeba si vytvoříte díky praktickým návodům, které popisují, jak se manipulativním technikám bránit, vlastní postupy v situacích, ke kterým dochází a bude docházet ještě dlouho.

A k čemu to všechno vlastně je? Proč se vůbec zabývat nějakou manipulací a vlivem? Ono to může mít několik důvodů, nicméně existují dva základní směry:

  • Chcete se zlepšit v manipulaci (protože už to stejně děláte) a trénovat některou z ověřených strategií
  • Nechcete být manipulován a tudíž je ve vašem zájmu zjistit, jaké jsou základní strategie

 

Ať už budete v kterémkoliv z výše uvedených táborů, Zbraně vlivu vám během poslechu mohou výrazně pomoci. Za pár stovek získáte na poslech i na fakta velmi příjemnou příručku. Osobně pro mě šlo o jednu nej knih posledních 3 let. A rozhodně je to stejné také v případě audiopublikací.

Pusťte se do poslechu ještě dnes – a dejte mi vědět, kterou z „osvědčených“ strategií jste odhalili jako první.