Ve čtvrtek se mě zeptala účastnice na konferenci Životní inventura, co považuji za úspěch. Odpověděl jsem: „Aktivita, do které bych rok po uzavření šel znova.“ Naposledy to bylo třeba velmi zajímavé tříměsíční studium rozhodování, přesun rodiny do Prahy, více setkávání s lidmi a v neposlední řadě také vývoj FOCUS notebooku.

Pro zvýšení pravděpodobnosti toho, že budu po roce hodnotit více věcí jako úspěšných, potřebuji vědět, co chci právě teď a proč je to pro mě důležité. O tom, jak pracuji s prioritami, jsem psal před více než rokem. Moc se toho nezměnilo. Snad jen, že jsem své záměry, aktivity a další kroky přesunul z digitálních systémů do svého FOCUS notebooku. Nicméně jádro zůstává stejné – vím, co chci. Tři hlavní záměry na kvartál jsou maximum. Pokud vím, co chci, mohu plánovat.

Plány jsou sice často k ničemu, ale bez plánování je dosahování záměrů většinou jen sněním. Mám-li plán věcí, které jsou pro mě důležité, jsem schopný lépe odolávat rozptýlením a pracovat na svých podstatných úkolech tak, abych o nich za rok prohlásil: „Jo, tohle bych udělal znova“.

Své úspěchy a neúspěchy vyhodnocuje mnoho lidí na konci roku. Co se vůbec stalo, co se povedlo, co nešlo až tak dobře. Čím dál tím více lidí v mém okolí používá pro své roční hodnocení Year Compass. Je to fajn systém, často jej doporučuji pro rekapitulaci a plánování dlouhodobějšího horizontu.

Mám ale rád také hodnocení po kratším období. Třeba týden je fajn doba na rekapitulaci toho, jestli jsem stále na cestě, která mě má dovést k tomu, co chci. Proto mám každý pátek ve svém kalendáři týdenní hodnocení, o kterém jsem psal třeba na LinkedIn. Všiml jsem si, že jsem v článku neuvedl jeden důležitý bod. Tím je má práce s nástrojem Your Life in Weeks (dále jen YLIW), na který jsem poprvé narazil v článku na webu Wait But Why.

Co je YLIW

Jde o nástěnku, na které je zobrazený každý týden tvého života od narození až do toho posledního. Optimistický výhled mám stanovený na dalších 43 let. Když zadáš do Google Your Life in Weeks, najdeš řadu možností, jak může nástěnka vypadat. Pokud se ti nechce hledat, níže v článku máš pár příkladů.

Jak YLIW používám

Nedělal jsem nikdy žádný průzkum mezi lidmi, kteří Your Life in Weeks propadli tak, jako kdysi já, na téma „co s tím děláte“. Intuitivně jsem si zavedl jednoduchý tříkrokový proces:

  1. Každý týden si nechám zabarvít jedno políčko pro týden, který právě končí. Používám na to rozšíření pro Chrome, které ti za chvíli představím.
  2. Když hodnotím svou práci během týdenní revize, mám před sebou i svůj životní přehled. Jeho cíl je jednoduchý a to otevřít otázku: „Opravdu jsem týden, který právě končí, prožil tak, jak jsem chtěl? A pokud ne, jaké jsou další kroky, abych to do příště změnil?“
  3. Koukám na svůj plán pro další týden a ptám se: “Opravdu chci všechny ty věci příští týden dělat? Pomohou mi k tomu, abych další týden svého života prožil tak, že jej budu považovat za úspěšný?” Ať už jde o schůzky, volnočasové aktivity nebo pracovní úkoly.

Jasně, ke druhému a třetímu kroku žádnou vychytávku nepotřebuješ. Proč tedy s YLIW ztrácet čas a energii? Celý vizuální přehled ti totiž pomáhá uvědomit si, že týdny utíkají fakt rychle (jasně, někdy i hodně pomalu) a než si uvědomíš, co se děje, je konec roku. Vždyť jen COVID–19 období, které je na snímku z prezentace pro nedávnou konferenci zvýrazněné červenou barvou, běží již osmým měsícem. Je to frmol.

Your Life in Weeks z konference Životní inventura

Pojďme to uzavřít tím, jak se změnila má práce poté, co jsem začal s YLIW pracovat.

  • Více se zbavuji nepodstatných závazků, obezřetněji říkám „ano“ a více škrtám
  • Snáze upravuji svůj plán tak, abych se věnoval v naprosté většině času důležitým věcem
  • Nastavuji důležité další kroky pro změnu dříve, než na konci roku, a snáze se přibližuji svému ideálnímu výsledku

Takže co tvůj plán na další týden? Nebylo by dobré jej ještě upravit?

Nástroje

Nebyli bychom v roce 2020, kdyby pro YLIW neexistovaly nástroje. Od prostých formulářů k vytištění až po důmyslné mobilní aplikace, které nabízí řadu dalších funkcí. Na závěr článku jsem pro tebe připravil tři tipy na ty, které jsem za posledních pár let vyzkoušel a stále bych je doporučil.

Papírový formulář

Pokud si libuješ v papírových nástrojích, stáhni si třeba tady obrázek a prožeň jej tiskárnou. Jestli pak skončí na nástěnce nad tvým pracovním stolem nebo založený v papírovém zápisníku, je už na tobě.

Your Life in Weeks PNG

Mobilní aplikace

Máš-li raději digitální cestu, zkus Life Calendar, který je k dispozici pro iOS i Android. Mimo samotného přehledu nabízí také:

  • Přidávání textových poznámek každý ke každému týdnu
  • Možnost dát každému týdnu barvu podle vlastního uvážení
  • Export a uložení tvého přehledu kamkoliv jen chceš
  • Přidávání fotek a označování tvé nálady v průběhu týdne
  • Zálohu a synchronizaci mezi více zařízeními
  • Upomínání na zapsání poznámky
  • Štítky pro organizaci poznámek
  • Uzamčení přes digitální kód pro zabezpečení

Life Calendar

Rozšíření pro Google Chrome

Prima doplňkem a nejjednodušší variantou může být třeba řešení pro Google Chrome. Používám minimalistický Your Life in Weeks. Zobrazuje na nové kartě uplynulé a zbývající týdny tvého života a nic víc.

Your Life in Weeks Google Chrome