Před týdnem jsem v článku doporučil několik aplikací pro iPhone, které vám mohou pomoci s budováním návyků. S podobnými články, jež obsahují teorie i praktické příklady, se v poslední době roztrhl pytel. Nemalá zmínka o budování návyků je třeba také v poslední knize Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Není se čemu divit, i já zjistil, že na návycích stojí můj aktuální osobní růst. Spojil jsem to, co mi pomáhá, s myšlenkovými mapami a začalo to fungovat ještě lépe. Myšlenková mapa mi nepomáhá s upomínkami na to, že by bylo dobré si zacvičit, je však skvělým pomocníkem pro celkový pohled na budování daného návyku a spojování potenciálních nebo vznikajících souvislostí. Chcete začít jíst podle svých představ, běhat nebo přestat kouřit? Myšlenková mapa to za vás neudělá, ale může být oporou.

Proč jsem si pro zaznamenání budovaného návyku zvolil právě myšlenkovou mapu? Jak jistě víte, jsem s mapami poměrně napevno spojen a podporují mě téměř na každém kroku. Konkrétní výhody právě pro návyky je možné jednoduše shrnout do několika bodů – přehled, kontrola, rychlost, dojem, možnost doplnění, systematické rozdělení, asociativní promýšlení a, což pro mě hraje velmi významnou roli, není to jen další nudný todo list, ale jedná se o vizualizovanou a přehlednou strukturu jednotlivých součástí budování návyku.

Struktura myšlenkové mapy pro budování návyku může mít různou podobu. Já však vycházím z jednoduchých bodů, kdy si stanovuji spouštěče, zaváděné rutiny, definuji možné překážky, lákám se na odměny, a sestavují jednoduchý plán. Chcete bližší popis? Věřím, že nebude potřeba – koukněte se na myšlenkovou mapu, kterou využívám jako šablonu. A pokud vás napadnou otázky nebo se jen budete chtít podělit o svou vlastní metodu (v mapě nebo klidně i jinak), budu rád, když se zmíníte v komentářích k článku. Ať se vám s návyky daří!

Myšlenková mapa pro budování návyků