Usínal jsem s myšlenkami na nabitý den, hlavou mi putoval harmonogram kurzu s tématikou Sketchnotes. Znal jsem ho již zpaměti, mám rád přípravy a ačkoliv nehraji na jistoty, kurzy mám pečlivě promyšlené. Toho 24. května 2014 lehce po půlnoci jsem se do snů ponořil docela rychle, únava byla znát. Probuzení bylo horší. Znáte ten pocit, když se po večírku probudíte vedle cizího člověka? Tak vedle mě byla „rýmečka“. Taková ta paní, kterou nevidíte moc rádi, obzvláště ne „ten den“. Ale ono to nějak půjde, důležité je se z toho nepo…

Cestu jsem prospal, v hlavě prázdno, nad ničím se mi nechtělo přemýšlet. Objevil jsem prima prázdné kupé, nikdo se ke mě nehrnul (jako by to věděli). Mám Brno rád, vracím se sem často a se mnou spousta vzpomínek. Pár minut a byl jsem v obklopení lidí, které jsem dlouho (či ještě vůbec) neviděl. Ti, co mě znají, tak vědí, že obklopení neznámými lidmi u mě moc pozitivních emocí nevyvolává. Ale tohle je jiná soutěž, tohle je Naučmese Fest – mám to rád. Vítám, seznamuji, objevuji. Vynikající asistenci organizačního týmu od počátku mírně ignoruji, jsem na ni od těchto skvělých lidí zvyklý. Ano, trošku rozmazlený. Víte co? Oni to zase zvládli na jedničku. Od první chvíle jsem měl k dispozici vše, na co jsem pomyslel i to, co mi asi mnozí na očích viděli (včetně expresně připravené citronové šťávy pro marody). Možná jsem během Festu neprojevil dost vděku – díky vám všem moc, dámy a pánové, bylo to luxusní. A neberte si odmítnutí těch „panáků“ pro ještě rychlejší kurýrování osobně, prostě je potřeba zůstat ve střehu.

Úvod do Naučmese Festu

Postřehů z Festu zase moc nemám – stejně jako posledně to bylo hodně rychlé. Ano, opět jako lektor, opět v jedné místnosti, opět kurz za kurzem – i když tentokrát rychlý sled proložený delšími pauzami. Možná mě ty pauzy trošku i vyhodily tempa. Ale to je mé špatné načasování. Kurz byl tentokrát zaměřený, jak jsem psal na začátku, na Sketchnotes. Téma dobré, ale pro mě z pohledu lektora teprve vznikající. Vyzkoušel jsem jej jednou v týmu osmi lidí. Tehdy úspěšný kurz jsem pro Naučmese Fest ještě trošku vyladil. Ale byl jsem zvědavý na reakce širšího publika. Výsledek? Někteří se s vizualizací v reálném čase trošku prali, jiní brali velkou zátěž s humorem… Ve finále ale všichni makali a když jsem koukal na některá díla, občas jsem nemohl zavřít ústa (údivem). Koukněte třeba na sketchnotes a první dojmy Alice Kirš – upozorňuji, že byly její první.  A fakt to není sranda a „jen čmárání“.

Pak přichází těžší úkol. Máme ve sketchnotes zachytit tuhle přednášku z Tedu. Na tu se fakt podívejte, je skvělá. No a já ji zachytila takhle a u toho jsem zjistila, že jsem ji díky tomu tak nějak jinak a více prožila.

Sketchnotes Alice Kirš na Naučmese Festu

Sketchnoting v praxi

Na Festu jsem poznal další nové tváře, byť jen okrajově, a zaktualizoval informace u těch, se kterými jsem se několik měsíců i let nepotkal. Až mi to přišlo trošku líto… Námět z zamyšlení, jsou to skvělí lidé. Některé jsem nestačil poznat vůbec.

Nechcete zajít na kafe? Napište!

Snad jsem ani nikoho svou rýmečkovo-neidentifikovatelnou odnoží nenakazil. A ačkoliv jsem na sobě měl ve třicetistupňových vedrech mikinu, lidé mě nepovažovali za podivína. Alespoň ne nahlas.

Kurz Sketchnotes na Naučmese Festu

Když jsem psal před více než půlrokem své pocity z prvního Naučmese Festu, možná ten příspěvek vypadal více euforicky. Měl jsem takový malý dojezd z první velké akce Naučmese, na níž jsem měl tu čest vystoupit jako lektor se skvělými tématy. Dnes to je trošku jiné. V souvislosti se mnou. Naučmese Fest byl perfektní, i když, jak řekl Karel Novotný – vždy je co zlepšovat. Mohl bych možná srovnávat s Festem v Praze. Pro mě to byla trošku jiná akce, i když s velmi podobným záměrem. Skvěle odvedená práce a to důležité se povedlo – propojily se další skupinky lidí a část z nich do toho zapojila také vzdělávání.

Alžbět, Adame, Honzo, Pepo – pokračujte v tom dále. Já, ať už to bude příště v jakékoliv roli, přijedu zase. A tentokrát tu nepříjemnou paní nebudu brát s sebou.