V úterý 17. června 2014 večer jsem se zúčastnil setkání Google Business Group Prague (GBG Prague), která se konala poblíž Staroměstského náměstí. Na tuto skvělou akci mě pozval Jan Slavík (a protože se nezúčastnil, tak jsem vlastně ani nezjistil proč), abych popovídal něco o automatizaci webových služeb. A pokud mě trošku znáte, víte, že propojení a automatizaci aktivit, které webové služby provádějí, mám moc rád. Jako téma jsem si vybral Zapier – skvělou službu, která vám umožní spojit a zautomatizovat činnosti mezi nástroji jako je Dropbox, Evernote, Gmail, Highrise, MailChimp a dalšími. Mimochodem, pokud ještě nemáte účet, určitě ji vyzkoušejte. A pokud použijete tento odkaz, obohatíte trošku můj „testovací“ účet používaný na přednáškách nebo třeba na kurzu, který se na problematiku automatizace zaměřuje.

Zapier a služby, které můžete využívat

Věděl jsem, že účastníci setkání nebudou patřit do skupiny „pouhých uživatelů“, ale že jejich odbornost v rámci daného tématu bude na velmi vysoké úrovni. Ale nevěděl jsem, jaké že je mezi takovými lidmi povědomí o v podstatě jednoduché službě, jakou je právě Zapier. Přípravu jsem vzal od základů (ve velmi rychlém sledu) až po tvorbu tzv. „zaps“ – jednotlivých naplánovaných komunikací mezi webovými službami. Mám rád příklady – na těch mi spousta věcí dochází – takže jsem to vzal od jednoduchého příkladu, kdy jsem ukázal, jak vytvořil zápis z jednání v Evernote na základě začínající schůzky, a uzavřel „Instagramovým šmíráčkem„, což je zap, který mám od Míši Rakové, která se o něm shodou okolností zmínila den před přednáškou (moc díky!). Nutno podotknout, že sonda do života sousedů přinesla nečekaný ohlas. A co tento zap umí? Dokáže vám kamkoliv (e-mail, Evernote, Dropbox, …) posílat fotky z Instagramu, které byly pořízeny v určitě lokalitě – třeba právě 500 metrů od vašeho bydliště. Takže pokud chcete vědět, co snídá soused nebo jak se jeho děti fotí před zrcadlem – doporučuji. Zap najdete ZDE.

Spojení Evernote a Instagramu

Ale ať moc neodbíhám… Po první přednášce skvělého Ivana Kutila z AppSatori, která byla z mého pohledu na dost vysoké úrovni a samotného mě vtáhla do prostředí automatizace v rámci Google služeb (i když pravdou je, že jsem jako laik polovině věcí vůbec nerozuměl), jsem přišel na řadu já. Velmi mě překvapilo, kolik lidí stále Zapier nezná. Pár účastníků vědělo o IFTTT, téměř nikdo jej nepoužíval. Určitě tyto služby vyzkoušejte!

A co dodat k celé akci? Bylo to skvělé setkání lidí s touhou rozšířit si obzory, organizačně  výborně zvládnuté i technicky zajištěné. Určitě se příště moc rád zúčastním i jako „pozorovatel“, protože když jsme procházeli témata, který proběhla na předchozích setkáních, litoval jsem, že jsem se o nich dozvěděl až teď. No kdo by si nechtěl vyzkoušet Google Glass!