Asi tušíte, jaký vztah mám k Evernote – jestli ne, určitě koukněte na LifeNotes. Občas ke mě putují otázky, jestli mi Evernote dokázal nahradit Dropbox. Stoprocentně ne! Využívám obě služby (mimo jiné), Evernote na informace, Dropbox jako uložiště pro soubory (chápu, že i informace může být v souboru, ale určitě víte, jak to myslím, že?). Vždy, když delší dobu těžím ze silných vlastností nějaké služby, pídím se po různých tipech a vychytávkách, jejichž nalézání dělá radost mému dětskému Já. U Dropboxu jsem to nepovažoval za důležité, vše krásně fungovalo a mě ani nenapadlo, že by něco mohlo být lépe. Ale ze zvědavosti jsem včera začal brouzdat po různých webech a našel něco, co mi moc chybělo… Jste napjatí? Jen upozornění, že to možná někomu bude připadat jako objevení Ameriky. Ale mě to „nadchlo“.

Pokud používáte Dropbox na Windows, pravděpodobně jste, patříte-li k většině uživatelů, alespoň jednou zažili ten pocit, kdy byste dali cokoliv za možnost vybrat jednotlivé složky OS (Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa) a ty označit jako „synchronizované“ do Dropboxu. Jednoduše nevím „jen další složku“ s názvem Dropbox. On toto Dropbox jaksi neumožňuje, ale existuje jeden trik, který ve výsledku připraví výše popsané prostředí a skvěle funguje (alespoň pro mě).

A co je výsledkem? Tak třeba při kliknutí na složku Hudba v levém panelu Průzkumníka skočíte do specifického adresáře v Dropboxu (v tomto případě ideálně s hudbou). A k čemu je to dobré? Úplně nejhůř si tak vytvoříte rychlé odkazy do Dropboxu a zautomatizujete synchronizaci s touto skvělou službou (soubory budete vnímat z pohledu složek jako lokální, ve skutečnosti se ale budou kopírovat do Dropboxu) – třeba právě hudby. Nebo praktické využití – vzpomeňte si například na poslední případ, kdy jste neměli přístup k laptopu, u sebe měli jen smartphone a věděli, že ten v tuto chvíli nejdůležitější soubor, který máte právě prezentovat na rychlém setkání s klientem, máte na Ploše vašich Windows. Takto budete mít svou Plochu neustále s sebou (ale pozor na to, jak s ní pracujete, přece jen by skutečně obrovské soubory mohly kapacitu Dropboxu lehce podráždit).

Takže jak na to? Je to jen pár jednoduchých kroků, ukážeme si to třeba na příkladu Plochy v OS Windows 8.1 (Windows 7, případně XP, by to mělo být podobné):

 1. Vytvořte v Dropboxu složku Plocha
  Dropbox - krok 1
 2. Zkopírujte cestu k ní (u mě např. C:\Users\Daniel\Dropbox\Plocha) do schránky
  Dropbox - krok 2
 3. Klikněte pravým tlačítkem na odkaz na Plochu, který se nachází v levém panelu sekce Tento počítač, a zvolte Vlastnosti a záložku Umístění
 4. Zde v poli přepište cestu na tu vámi kopírovanou (vložte odkaz zkopírovaný v kroku č. 2)
  Dropbox - krok 3
 5. Klepněte na OK

Nyní, po krátkém (trvá podle velikosti dat) přesouvání souborů z původního do nového umístění, tedy do Dropbox, bude po kliknutí na ikonu Plocha v levé části obrazovky zobrazena nově vytvořená složka z Dropboxu. Takže když vytvoříte na Ploše soubor, uloží se vám do stejnojmenné složky v Dropbox a během pár chvil odsynchronizuje. Úplně stejně to můžete provést s dalšími složkami. Já například nahradil (když nepočítám Plochu) složky

 • Dokumenty v počítači odkazem na kořenovou složku Dropbox
 • Hudba v počítači odkazem na složku Hudba v Dropbox
 • Obrázky v počítači odkazem na složku Fotky v Dropbox
 • Video v počítači odkazem na složku Video v Dropbox

Dropbox - výsledek

Je to tak snadné, tolikrát popsané a ačkoliv se to mnohokrát nabízelo, nikdy mě nenapadlo nic podobného. Je mi jasné, že někteří z vás již tento postup znají a používají. Budu rád, když mi napíšete, jak jste s tímto nastavení spokojeni (pozitiva i negativa).