Nastartujte den rituály

Posted by Daniel Gamrot |24 Kvě 17 | 20 komentářů

Nastartujte den rituály

Existují rána, kdy od probuzení do oběda nevíte, co se vlastně stalo. A pak existují třeba ta, která máte pod kontrolou a nabíjejí vás do nového dne. Dlouhá léta jsem běžně prožíval ten první případ. Probudil jsem se, třikrát během patnácti minut zmáčkl na budíku tlačítko “odložit”, vypotácel se z postele a… Kdo ví.

Přišel den, kdy jsem se rozhodl to změnit. Dnes pro mě rána nejsou krizovou situací po probuzení, ale startem, díky kterému mám energii po celý den. Změnil jsem to prostřednictvím jednoduchých ranních rituálů, které postupně přidávám (a měním podle potřeby) dodnes. Tyto rituály jsou pro mě zcela zásadní pro co možná nejproduktivnější prožití dne, ať už ve vztahu k práci, koníčkům nebo rodinnému životu.

Jak takové mé ranní rituály vypadají? Mezi šestou a osmou hodinou ranní to probíhá zhruba takto:

 1. Vstanu na první zazvonění budíku
 2. Pustím se do ranní hygieny
 3. Uvařím si kávu
 4. Během popíjení zkontroluji svou mantru a seznam ne-úkolů
 5. Čtu knihu nebo jiné materiály pro seberozvoj
 6. Zacvičím si (běh nebo funkční trénink)
 7. Dám si sprchu
 8. Připravím si snídani
 9. Pustím se do nejdůležitějších úkolů

 

Nejčastěji přesně v tomto pořadí. Každý krok je spouštěčem toho dalšího. Nekoukám při tom na nové zprávy na mobilu, sociální sítě ani e-maily. Provádím pouze ty další kroky, které jsou na seznamu. Ano, existují výjimky (vstávání ve 4h ráno a odjezd ke klientovi), ale snažím se jich vyvarovat, co to jen jde. Důvod? Tento sled činností je pro mě perfektním startem do nového dne.

Jak mé ranní rituály probíhají

Vezmu to postupně. Spánek a s ním spojené vstávání je pro mě naprostý základ produktivního dne. Dodává mi energii pro náročné aktivity, které mě čekají. Zlepšuje soustředění, rozhodování, řešení náročných situací. To, jak se probudím, určuje kvalitu úvodních fází nového dne. A odkládání díky “snooze” tlačítku u budíku není zrovna nejlepší začátek. Praktikuji proto jednoduchý recept – jakmile budík zazvoní, počítám od pěti do jedné a vstanu z postele. Nepřesvědčuji se o tom, že pod peřinou je lépe, že si ještě pět minut mohu poležet… Nic takového, prostě vstanu.

Pak přichází na řadu hygiena a káva. Vyčistím si zuby, opláchnu obličej studenou vodou a běžím do kuchyně. Vypiju sklenku vody, namelu si čerstvou kávu Doubleshot a v aeropressu připravím šálek, který mi dělá společnost při prvních aktivitách. Začínám nahlédnutím do myšlenkové mapy v xMind, ve které mám zaznamenány své záměry pro tento rok. Naladím se na to, čeho chci dosáhnout a ujistím se, že jsem na správné cestě. Pak proletím seznam ne-úkolů, ve kterém mám zaznamenány všechny činnosti, které nechci dělat (jako je sledování sociálních sítí nebo čtení e-mailů do 11h). Vezmu do ruky knihu (případně si ji otevřu na Kindle čtečce) a půl hodiny věnuji sebevzdělávání. Zrovna jsem dočetl knihu Na volné noze a je to fakt paráda!

Dalším krokem je fyzická aktivita. Pravidelně střídám dva typy cvičení – běh a funkční trénink. Běžná ranní vzdálenost výklusu je mezi 3-7 kilometry. Funkční trénink poté absolvuji ve společnosti mého parťáka, aplikace Runtastic Results, který si pro mě připravila další dávku náročného cvičení. Tohle je naprosto nezbytný základ pro nastartování hlavy i těla pro důležité pracovní činnosti, které mě poté čekají. Navíc se tím udržuji v poměrně dobré fyzické kondici, která mi pomáhá nejen v práci, ale v podstatě kdekoliv jen jsem (třeba vyběhnutí pěti pater před schůzkou).

Pokračuji sprchou a přípravou snídaně. Ta se nejčastěji skládá z vajec, zeleniny a ořechů. Ne, nejsem zásadový konzument paleo stravy, nicméně vím, že mě toto jídlo nasytí, neutlumí a dodá mi energii a celé dopoledne, aniž bych musel do oběda třikrát prohledávat lednici. Jím v klidu, bez rozptylování Facebookem nebo e-maily, prostě jen židle, talíř a já.

A je čas pustit se do práce – první úkol, ten nejdůležitější z celého dne, který jsem si naplánoval předchozí večer. Jeden z mých nejoblíbenějších návyků. Mám na něj dostatek energie, zvládnu se co nejlépe soustředit. Přepínám počítač i mobil do režimu “nerušit”. Jdu na to.

Proč to všechno

Nikdy jsem nestudoval, jak má ideální ranní rutina vypadat. Vše vychází z postupu pokus-omyl a pozorování, které jsem na sobě prováděl. Zjistil jsem, že:

 1. Když vím, do čeho se mám pustit, vstává se mi mnohem lépe
 2. Kontroluji svůj den, prostě vím, kdy začnu s prací
 3. Jsem klidnější, neboť mé dopoledne není jen snůžka nahodilých činností
 4. Díky nabíjejícím rituálům mám moře energie, kterou mohu adekvátně využít
 5. Udržuji se v dobré fyzické kondici, která je pro mou práci důležitá
 6. Nedělá mi problém začít s nejdůležitějším úkolem, který také dokončím v optimálním čase s perfektním výsledkem

 

A podobnou zkušenost mám také u svých klientů a přátel. Velmi často porovnáváme dopady a minimálně v bodech 1-3 se perfektně shodujeme. Budování rituálu však není taková hračka, jak se na první pohled zdá. Co doporučuji?

Cesta za ranními rituály

Zjistil jsem, že nejen mi, ale i lidem v mém okolí funguje, když se do budování rituálů přidá trošku systematičnosti. Sám jsem je budoval tak nějak nahodile, ale moc to nešlo. Zkoumal jsem, čím to je, a přišel na pět základních pilířů, které nový rituál mohou podepřít.

 1. Vždy mi rituál musí dávat hlubší smysl
 2. Je potřeba, abych si jej přesně nadefinoval
 3. Ačkoliv to není jednoduché, rozsekám jej na malé kousíčky
 4. Nový rituál vždy spojím s nějakým již existujícím, který funguje jako spouštěč
 5. Dávám si zpětnou vazbu

Smysl

Vždy začněte pouze s tím, co s vámi rezonuje. Nemá smysl začít běhat na základě trendů nebo číst, protože to (prý) dělají všichni úspěšní lidé. Začátky jsou vždy těžké, ale stimul k vybudování nového návyku by měl jít zevnitř. Ptejte se PROČ se do toho vůbec pouštíte. Klidně i několikrát, do zblbnutí.

Příklad: Chtěl jsem obnovit rituál pravidelného čtení, který jsem léta provozoval a sešlo z něj. Proč? Protože jsem chtěl objevovat nové poznatky. Proč? Protože mi to pomáhá v práci. Proč? Protože nově nabyté poznámky mohu aplikovat na svých školeních. Proč? Protože chci dělat školení kvalitnější. Proč? … Už rozumíte?

Definice

Přesně rituál popište. CO budete, KDY to přesně budete dělat, JAK budete postupovat a to i v případě, že se objeví překážky. Nevynechejte žádnou maličkost, snažte se objevit každé zákoutí nového potenciálního rituálu. A svůj popis si uložte mezi své poznámky.

Příklad: Každý den, když si uvařím kávu a dočtu si seznam ne-úkolů, otevřu rozečtenou knihu zaměřenou na některé z témat souvisejících s osobní produktivitou a budu si v ní po dobu alespoň 30 minut číst a vypisovat si postřehy do svého Evernote. Pokud se mi do čtení opravdu nebude chtít, přelouskám alespoň prvních pět stránek. Přece nejsem takový tragéd, abych tak jednoduchý úkol nezvládl.

Malé kousíčky

Nic nejde najednou a upevňování rituálu chce čas. Na začátku startuji se skutečně drobnými úkoly, jejichž rozsah postupně roste. Na očekávanou úroveň se dostanete po pár týdnech nebo měsících, ale nová schopnost či dovednost bude o to pevnější.

Příklad: První týden – přečíst 5 stránky z knihy. Druhý týden – přečíst 8 stránek z knihy. Atd.

Spouštěč

Každý nový rituál navážu na nějaký již existující, který slouží jako spouštěč nového rituálu. Dostávám tak jasný okamžik, kdy se mám pustit do jeho provedení.

Příklad: Knihu otevřu vždy, když si dočtu svůj seznam ne-úkolů, což dělám pravidelně již několik měsíců zdela automaticky.

Zpětná vazba

Potřebuji vidět, že se mi daří rituál postupně budovat. U některých je to snadné a progres vidíte na první pohled, některé vyžadují zvláštní techniku, jako je například Don’t Break the Chain.

Příklad: Vždy, když se mi podaří splnit ranní rituál, označím si jej jako “dokončený” v aplikaci Way of Life, ve které si zaznamenávám úspěšnost plnění svých návyků.

Otázky k rituálům

Pracuji s ranními rituály poměrně dlouhou dobu. Když je představuji na školeních, naskakují lidem různé dotazy. Proč je tedy i s odpovědí nezmínit i tady.

 1. Nejsi jejich otrokem? Ani náhodou, je to právě naopak. Každý rituál slouží mi, ne já jemu. Mají pro mě smysl, vidím jejich dlouhodobý dopad na pracovní i osobní produktivitu.
 2. Co se stane, když je rituál narušen něčím nečekaným? Jak to řekl Mike Tyson? “Každý má plán, dokud mu nedám ránu mezi oči”. Počítám s tím, že žádný plán nevyjde na 100 %. Tak to je a doporučuji nastavit si to podobně. Dříve nebo později se do rituálu nepustíte, i když jste jej týdny upevňovali. Přijde nemoc, nečekaná situace, vyčerpání nebo si místo něj prostě budete chtít popovídat s partnerem. Není to nic špatného.
 3. Nevadí ti omezení kreativity? Vždyť je to vše tak mechanické! Ano, je. A díky tomu, že je to mechanické, nepotřebuji přemýšlet, do čeho se pustím. Vím, že konkrétní rituály dávají velký smysl celému mému dni. Nechci o nich ráno přemýšlet, prostě je chci provést, neboť mají významný dopad
 4. Když činnosti opakuješ, učíš se také nové věci? Právě proto mám mezi rituály sebevzdělávání nebo rozvoj fyzické kondice. Učím se denně nové věci – posílení těla i hlavy.

 

A díky tomu všemu jsem zase o fous lepším šéfem svému dni.


20 comments

 1. Díky Dane,
  inspiroval jsem se a nastartoval nový ranní rituál – 7 minute workout. Každé ráno si dám trénink. Zatím mě to dost baví, je to rychlé a dostatečně náročné. A neomezí mě to v mém dalším tréninku. Prostě náročnější rozcvička po ránu. Člověk se pak přes den hned jinak cítí, když už má ráno odmakáno. Nehledě na jiné benefity – lepší nálada, zdraví atd.
  Samozřejmě krizovky byly, ale díky tomu že je to tak krátké, tak si vždy řeknu – těch pár minut přežiješ. Jakmile už appku zapnu, už to jede a za chvíli má člověk hotovo. Prostě paráda.

  Takže díky za tip.

  1. Tak to je perfektní, mám radost. Osobně dnes jedu 7 minute workout ve chvíli, kdy vstávám hodně brzy a cestuji pryč. Rychlé rozhýbání těla. A je to fakt paráda, stále si to užívám:)

   Ať to funguje dál!

 2. Dobry den, zajimalo by me kdy vstavate a kdy zacinate pracovat. Pul hodiny cteni, 7 km behu a priprava snidane…to zabere celkem dost casu. Diky
  Jana

  1. Pěkný večer, start mám většinou mezi 5-6h ranní, první nerutinní úkol začínám mezi 7-9h. Hodně záleží na okolnostech – školící/neškolící den, cestování atd. Nejsou to aktivity na pár minut, ale zároveň mám díky nim více energie během dne. Je to jedna z nejlepších časových investic. Poslední dobou občas některé ranní aktivity kombinuji – snídaně/běh + kniha v audio podobě. Pořád to prochází vývojem :)

   1. Dobry vecer, dekuji za odpoved.
    Experimentovala jsem se vstavanim v 5.30 ale mam pak pocit, ze pak mi kolem 5 vecer uz dochazi sila a kompenzujem to kavou. :-)
    Zkusim rozhodne audioknihy. Zajimavy je i seznam ne-ukolu.

 3. Zdravím, Dane,

  díky za článek a inspiraci, rozhodně je to krok správným směrem. Četl jsem si i článek o seznamu ne-úkolů a postřehl jsem v něm bod “Neplánovat školení na pondělí a pátek”. Můžu se zeptat na důvod? Proč je pracovní týden méně produktivní, když bych plánoval školení na tyto dny?

  Chápu, že je to individuální a nemusí to tak platit i pro mě, ale zajímal by mě ten důvod. Sám jsem školitel, takže by mě to třeba mohlo posunout dále a uviděl bych souvislost, kterou zatím nevidím.

  Díky moc a ať se daří! ;-)

  Ondřej Macků

  1. Ondřeji,

   je to spojeno s jednoduchou myšlenkou a odzkoušenou praxí – čím rutinnější udělám nejen den, ale také týden, tím lépe se mi pracuje, jsem více v klidu a mám lepší výsledky. Proto se snažím blokovat tyto dva dny (nejblíže víkendu). Samozřejmě existují výjimky a počítám s tím, že i můj plán může dostat ránu mezi oči:) Ale počítám s tím a jsem na to připravený.

   Pondělí mám den operativní a přípravný (na další dny školení). Pátek zase pro osobní aktivity, plánování dalšího týdne, budoucnost, odpočinek…

   Takže asi žádná věda, jen chci dva dny v týdnu, kdy neškolím nebo nekonzultuji. A pravidelnost u mě zvyšuje “úspěch”.

 4. Ráda vás čtu, děkuju! I za tento článek, který je inspirací a teda se třemi malými dětmi a jejich vypravováním na čas..:)) no nevím, fakt velká výzva :)

   1. Máte pravdu ! Díky vám jsem zavedla jeden a už týden jede :) A vlastně od jednoho je krůček ke druhému..Děkuju :)

 5. Ahoj Dane, díky za sdílení svých postupů, ale nemáš někdy pocit, že jsi trochu robot? Nabídnu trochu jiný pohled. Osobně jsem zjistil, že chaos může a je velký inspirativní zdroj, ale musí to být chaos opravdový, nenaplánovaný. Dokáže vedle sebe dát nesourodé věci, jejichž spojitost bych marně cíleně vymýšlel a vytváří tak nové věci (zvlášť v mojí hlavní profesi – malování, je to pro mě zásadní). Abys mě nechápal špatně, nemyslím, že by měl člověk chodit pozdě a být na to hrdý, nebo za sebou trousit bordel, jen by mi tím tvým způsobem asi chybělo v životě překvapení a tím pádem také radost. Také jsem si vzpomněl, že někdo v rozhovoru říkal, že si nedává budíka, prostě vstává když se sám probudí, přitom to je úspěšný člověk, který toho hodně zvládá. Ale pravděpodobně Ti to tak vyhovuje, neodsuzuju to, spíš jsem zvědavý, jestli Ti ta neorganizovanost někdy nechybí…

  1. Ahoj Kubo,

   hlava funguje nejlépe, když ji do ničeho nenutíš. A nové nápady přicházejí, když se o nic nesnažíš. Mám své plánovaně neplánované volné chvíle (bývají dlouhé od dvou hodin do dvou měsíců), které mi pomáhají. Bez rozvrhu a vnějších podnětů, s perem a sešitem. Takové před-tvůrčí období.

   Pak je tady to organizované – s plánem, který mi pomáhá dosahovat toho, co chci a dává mi smysl. Tady nahodile postupovat umím, ale nechci. Už jsem si to pár let zkoušel, ale nefungovalo to. Našel jsem si svůj styl, který mi sedí.

   A abych odpověděl na tvou první otázku… Sebeorganizace mi pomáhá k tomu, abych byl spontánní bez toho, aniž bych musel myslel na své závazky. Robot? Pokud je ta otázka směrem ke mně, tak odpovídám: “Ale kdepak.” Pokud se zeptáš lidí v okolí nebo čtenářů, budou to možná vnímat podobně jako ty. Dokud se mnou ten den neprožijí:)

   Rozhodně však nejsem proti jinému přístupu, píšu o tom, co dělám a funguje mi to. A to doporučuji všem.

   Ať se ti daří:)

 6. To se krásně čte, ale už hůř praktikuje, když do toho člověku zasahujou tři disruptory :)

 7. INSPIrovalo! Zkusím pro začátek zdolat nejvyšší a zatím NEDOSTIŽNOu metu a vstát hned. Nějaký trik PROTI ranním argumentům typu: ještě chvíli. ..:-D

  1. To mě těší:)

   Triky ani moc ne. Snad jen – mít dostatek kvalitního spánku a do postele se vydat včas. Jakmile má tělo dostatek energie, vstává se mu lépe.

   Hnacím motorem je pro mě mj. vidina toho, že dělám věci, které mě baví a vstávám kvůli nim rád. Čtení, cvičení… Večer si vždy představím tohle fajn ráno. A jak díky němu prožiji skvělý den. Prakticky se pak probouzím sám bez budíku.

 8. Dobry den,co ráda pro ženy. Vstávám 5:30 za hodinu musím být s dcerou ve školce obě hygiena léky dychatka na astma VÝPLACH nosu sprej do Nosu.pobrat věci do školky do práce.ranni stres. Děkuji

 9. Dobrý den.

  Moc děkuji za velikoU inspiraci. Doba úplňKOvá mě vede k vyzkoUšení nových návyků. Hned zitra vyzkouším alespoň jednu nebo dvě věci!

  Krásný den.

  Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *