Během 84000 vteřin, které máte během dne, zvládnete určité množství úkolů. Efektivitu můžete zvýšit mnoha způsoby – zlepšováním se v dané činnosti, plánováním nebo třeba škrtáním nepodstatného. Nicméně existují další způsoby, které nejsou až tak zřejmé. Může se jednat o automatizaci některých rutinních úkolů nebo delegování aktivit na ostatní. A to nejen v práci, ale také poté, co zavřete dveře kanceláře.

Delegování v pracovním čase považuje dnes mnoho lidí za samozřejmost. Vnímám čím dál tím více, že se jej lidé snaží využívat, jak jen to jde. Dokonce vzrůstá chuť se v předávání práce na ostatní posouvat. Lepší formulace, zadávání smysluplných úkolů a efektivní uvolnění si rukou bývá často jedním z témat mnoha školení o produktivitě. Když ale zabrousíme v čase do odpoledních a večerních hodin, kdy se vyčerpaní vracíme z práce, jako bychom tuto možnost zcela vypustili a pouštíme se do mnoha věcí svépomocí. I přes to, že mezi naše priority patří rodina, smysluplně strávený volný čas nebo pravidelný pohyb, okrádáme se zbytečně o čas, který těmto aktivitám můžeme věnovat, právě z důvodu nevyužívání možností, který dnešní svět nabízí.

 

Kurýr během pár minut

Jednou ze služeb, kterou jsem si v posledním roce pro ušetření osobního času hodně oblíbil, je DoDo. Kurýrní služba, která sežene a přiveze cokoliv kamkoliv v Praze, pokud je to jen trochu možné. Pro mě jsou často záchranou v nečekaných osobních situacích, ale také při plánování mé práce. Funguje na jednoduchém principu, kdy formou SMS zprávy nebo Facebook Messengeru poptáte téměř libovolnou kurýrní službu a do několika minut dostanete odpověď s možností realizace a cenovou nabídkou.

Nedávno jsem ji využil například ve chvíli, kdy jsem na jedno místo v konkrétní čas potřeboval dostat 20 stejných knih, které bylo potřeba nakoupit. Pro jednoho je to téměř nadlidský úkol, který by zabral několik hodin času. Energii, kterou bych tomu věnoval, ani nezmiňuji. Domluva proběhla za deset minut, za dalších pět hodin pak na mě na smluveném místě čekal kurýr k kompletní objednávkou. Variabilita možností, které DoDo nabízí, je však skutečně mnohem větší, stačí se jen zamyslet, kdy naposledy jste něco sháněli nebo potřebovali předat konkrétní předmět člověku na druhém konci Prahy. Já sám takto šetřím klidně i deset hodin měsíčně.

DoDo

Osobní asistentka online

Obrovskou úlevu nejen v práci, ale také v osobním životě, jsem zažil ve chvíli, kdy jsem začal spolupracovat na dálku s virtuální osobní asistentkou. V ČR jich najdete několik, velmi dobrou zkušenost mám s OsobníAsistentka.cz. Spolupráci oceníte hlavně v případě, kdy si uvědomíte, že spoustu drobných činností, jako je rezervace letenek či jízdenek, hledání prima ubytování na dovolenou nebo hledání nejlepšího hodinového manžela (což je mimochodem další skvělá možnost delegování práce), je věc, kterou hravě a většinou mnohem efektivněji, zvládne udělat zkušenější člověk, kterého v podstatě nikdy nemusíte osobně potkat.

Komunikace probíhá online, na druhém konci je zodpovědný člověk, který má s podobným typem úkolů mnohem více zkušeností a je pro něj denní rutinou tyto požadavky zajišťovat. Vy si pak během chvíle, kdy na vašich úkolech pracuje, můžete hrát se synem či dcerou nebo si jít zaběhat. Vlastní úspora v osobním životě? Za poslední měsíc do bylo dohromady osm hodin. A to nepočítám ty pracovní.

Osobní asistentka

Jednoduché práce na pár kliknutí

Chcete vytvořit graficky povedenou pozvánku na vaši oslavu padesátin nebo potřebujete přeložit text do cizího jazyka, aniž byste pro tento nárazový úkol hledali grafika nebo překladatele? Pak doporučuji seznámit se s portálem Fiverr. Ten sdružuje tisíce lidí, kteří pro vás podobnou práci za pár dolarů rádi zrealizují. Množství činností, které nabízí, je skutečně obrovské a už jen při samotném brouzdání portálem vás jistě napadne nejeden úkol, se kterým ztrácíte čas a často i nervy a je možné jej předat na někoho dalšího.

Konkrétního dodavatele si vybíráte jednak na základě hodnocení dalších uživatelů, ale také prostřednictvím ukázek předchozích prací, které mají ve svém portfoliu. Zaplatíte ve srovnání s časem, který byste úkolu věnovali, skutečně jen nepatrnou částku. Nehledě na to, že vy si během práce na úkolu užíváte večeři s rodinou a víte, že zítra ráno bude výsledek na stole, respektive ve vaší e-mailové schránce.

v

Množství služeb, které dnes máte (nejen) díky internetu k dispozici, je skutečně obrovské. Vybírat můžete z nabídky jednoduchých jednorázových činností, nárazové spolupráce na úkolech podobného charakteru nebo dlouhodobnější spolupráce se zkušenými experty na marketing, právo nebo stavebnictví, které skvěle sdružuje například portál Poradci.cz. Stačí se jen rozhlédnou, dobře si vybrat a pak si nerušeně užívat hodiny času, které vám během měsíce tento přístup ušetří. Oceníte to nejen vy, ale také vaši nejbližší.

Na závěr ještě dva tipy na další služby, které mi pomáhají:

  • Hlídačky – využívám pro zajištění (nejen) úklidu domácnosti
  • Jáudělám – drobné mikropráce, vše v češtině a slovenštině

Zaujalo Vás toto téma? Chcete, abych Vám dal vědět o dalších produktivních článcích a tipech? Nechte mi svou e-mailovou adresu a já se postarám o zbytek. Napíšu jednou za čas a určitě Vás nebudu spamovat.