Brouzdám po ČR v rámci svých kurzů (nově také má přednáška Proč mě okouzlil život „jen“ s iPadem) a workshopů, seznamuji se se skvělými lidmi a pozoruji, že podstatná část z nich vlastní iPad. Když na chvíli odvedeme téma k této užitečné placce, zjišťuji, že využití jejího potenciálu nebývá moc významné. Často ukáži jen pár triků, aplikací a postupů – i tato trocha stačí k tomu, abychom si vytvořili téma na pár desítek minut.

Občas pročtu recenze a novinky, sem tam brouzdám po App Store nebo aplikacemi, jež vytahují na povrch aktuálně zlevněné kousky. Nainstaluji, vyzkouším a rozhodnu se, zda ji v iPadu ponechám, případně se pokusím zařadit do svého denního režimu. Je to pro mě zábava i součást práce.

Rozhodl jsem se, že zveřejním těch 9 nej aplikací, které mi významně šetří čas. Jelikož (nejen) k úspoře času se snažím lidi vést, nenechávám si tipy pro sebe a rád se podělím. Budu rád, když v třech dílech tohoto miniseriálu naleznete alespoň jeden kousek, jež vám pomůže nastřádat další minuty, které můžete uplatnit u důležitějších činností.

Budu moc rád, když pod článek doplníte vlastní aplikace, které Vám šetří čas. Třeba dáme dohromady užitečný balíček.

Dragon Dictation

Účel: Přepis mluveného textu a následné odeslání formou emailu, SMS, Twitter nebo Facebook zprávy. Samozřejmě lze text pouze zkopírovat do schránky a vložit kamkoliv.

V praxi: Diktování emailů (v autě, doma, v kanceláři, …) nebo dlouhých textů, jež ušetří minuty času denně. Používám téměř pořád, není-li vyžadován klid – nadiktuji, opravím pár chyb a zapracuji.

Speciality: Umí vyhledávat a doplňovat kontakty (z adresáře), také vkládá interpunkce podle tónu hlasu, případně samostatným příkazem. Existují rovněž příkazy, které vám vytvoří například nový odstavec.

Co mě zaujalo: Téměř bezchybný přepis česky mluveného textu, perfektní.

Cena: Zdarma

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/dragon-dictation/id341446764?mt=8

Dragon Dictation

QEver

Účel: Rychlé odeslání poznámky do Evernote.

V praxi: Devadesát procent poznámek vkládám přes tuto aplikaci, je rychlá, jdou vkládat fotky, checklisty nebo data.

Speciality: Je možné si nastavit, že pro případ, kdy máte ve „schránce“ text, se tato při otevření QEver zkopíruje do těla nové poznámky. Samozřejmě je možné nastavit, do kterého sešitu a s jakými tagy se budou nové poznámky zakládat. Také umí k poznámkám přidávat upomínky podle data a času, takže je to teoreticky i možný bonus pro ty, jež využívají Evernote jako úkolovník (ať už v rámci GTD nebo ne).

Co mě zaujalo: Rychlost, s jakou lze odeslat poznámku, jednoduché a účelné prostředí. Podobných aplikací je v App Store spousta, ale tato je pro mě nej.

Cena: Zdarma, případně 0.99 US$

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/qever-evernote-reminders/id544582215?mt=8

QEver

KAYAK

Účel: Používám ji k vytvoření itineráře služební cesty, výletu nebo dovolené. Shrne do jednotného formátu a složky informace ubytování nebo cestě (kdy, kde, cena, …).

V praxi: Ve chvíli, kdy mi přijde potvrzení registrace z hotelu, letenka, jízdenka (a to ať už v jakémkoliv formátu – jako tělo zprávy nebo třeba v PDF), celý email bez úpravy přeposílám na určenou emailovou adresu. Následuje jen potvrzení – o víc se nestarám, maximálně upravím detaily „výletu“ (viz dále).

Speciality: Umí RegioJet i Pendolino. S LE se trošku pere, něco vyzobe, ale chce to úpravu. Na serveru zůstává také originální doklad. Přes aplikaci lze vyhledávat hotely, lety nebo půjčovny aut v blízkém okolí (toto však nemám vyzkoušeno).

Co mě zaujalo: To, že to opravdu funguje a ve většině případů mi z zaslané podklady shrne do jedné složky a označí jako „výlet“ i s datem. Nefunguje vždy, ale pokud to klapne, potěší.

Cena: Zdarma, případně 0.99 US$

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/kayak-pro/id338227344?mt=8

KAYAK Pro

Druhý díl článku najdete zde.