Pokud jste četli předchozí díl tohoto miniseriálu, jistě více, co vás na dalších řádcích čeká. V rámci podpory uživatelů kouzelné placky jménem iPad, které potkávám u kávy, doporučuji postupy, techniky a aplikace, které mi (a téměř vždy i jim) dokáží ušetřit desítky (možná i stovky) minut týdně. V dnešním světě, kde prakticky každý hledá způsob, jak zvýšit množství volného času, jsou tyto rady často vítány. Proto jsem se rozhodl upozornit na aplikace, které jsou pro mě klíčové z pohledu úspory času a ukázat, že iPad není jen zařízení pro procházení webového obsahu a hraní her.

Pokud si o mém životě s iPadem, zkušenostech, tipech a praktikách chcete i poslechnout, zvu vás na krátkou přednášku Proč mě okouzlil život „jen“ s iPadem, která se uskuteční 24. května v Praze.

Teď už ale následují tři aplikace pro iPad, jež se velkou měrou zasluhují o nastřádání několika volných minut denně a také o psychickou pohodu, jelikož jejich provedení z mého pohledu skvělé. Ať se vám líbí.

JotNot Scanner Pro

Účel: Skenování dokumentů kamerou iPadu, pro mě náhrada stolního scanneru.

V praxi: Velmi často se mi stává, že potřebuji dostat papírový dokument do iPadu a s tím potom dále pracovat (odeslání emailem, archivace v Evernote, editace v iPadu). Využití scanneru je zdlouhavé a iPad odvede stejně kvalitní službu, v mém případě mnohem rychleji. Dokáže jednoduše vytvořit PDF soubor z několika skenovaných stránek.

Speciality: Soubory umí odeslat do služeb, jakými jsou Evernote nebo uložiště Dropbox, Box či Google Drive. Samozřejmostí je export do různých formátů.

Co mě zaujalo: Funkce pro ořezání dokumentu většinou spolehlivě detekuje hrany (při troše nácviku) a skenování je pak rychlé a efektivní.

Cena: 1.99$ (nyní ve slevě za 0.99$)

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/jotnot-scanner-pro-scan-multipage/id307868751?mt=8
JotNot Scanner Pro

TextGrabber + Translator

Účel: Rozpoznání textu z fotografie a jeho přepis. Obrovským přínosem je potom možnost překladu textu do 60 světových jazyků.

V praxi: Primárně jej využívám v zahraničí pro strojový překlad jídelních lístků, nápisů v místním jazyce bez možnosti sehnat ekvivalent v angličtině. Je to mnohem rychlejší než klepání slovíček do slovníku nebo přepsání do Google Translator. Funguje bezvadně.

Speciality: Neexistuje pro iPad. Je potřeba nainstalovat iPhone verzi.

Co mě zaujalo: Jednoduchá myšlenka a fajn provedení, jež mi dokáže ušetřit čas na zahraničních místech, kde to prostě anglicky nejde (není jich mnoho, ale existují).

Cena: 4.99$ (nyní ve slevě za 0.99$)

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/textgrabber-+-translator/id438475005?mt=8
TextGrabber + Translator

Instashare

Účel: Velmi jednoduchý a rychlý přenos souborů mezi iOS/OSX zařízeními, často jen stačí zapnout aplikaci a přetáhnout soubor.

V praxi: Někdy je sdílení přes externí servery zbytečné, pomalé, případně jej nechci podstupovat v případě citlivých dat. V tu chvíli volím Instashare. Stačí jej jen spustit na zařízeních, mezi kterými má přenos probíhat, a začít způsobem drag&drop přetahovat jednotlivé soubory. Jednoduché, skvělé.

Speciality: Nepotřebujete internet, stačí, aby byla obě zařízení ve stejné Wi-Fi síti nebo spojená přes bluetooth. A brzy se dočkáme i ne-Apple aplikací, které budou vzájemně kompatibilní.

Co mě zaujalo: Rychlost, jednoduchost a minimální potřeba jakékoliv konfigurace. Takto si představuji aplikaci, jež zapadá do roku 2013.

Cena: zdarma

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/instashare-transfer-files/id576220851?mt=8
Instashare