Moc se mi nestává, že bych podrobně popisoval jednotlivé aplikace, které pro zvýšení osobní produktivity používám, až tak podrobně. Dnes udělám drobnou výjimku, neboť si myslím, že si ji LightShot, aplikace pro jednoduché a funkční pořizování snímků obrazovky, rozhodně zaslouží.

Oblast osobní produktivity je velmi rozsáhlá a zahrnuje velmi často témata, o kterých bychom před deseti lety v tomto kontextu ani neuvažovali. Osobně považuji dobře zvládnutou produktivitu, ať už pracuji na osobních nebo podnikatelských projektech, za něco, co mi pomáhá snižovat časový, energetický nebo finanční výdej a maximalizovat výsledek.

Má práce je složena ze tří základních oblastí:

 1. Školení a kurzy (cca 8-10 firemních školení nebo kurzů osobní produktivity pro veřejnost měsíčně + příprava na každou z akcí)
 2. Mentorování a konzultace
 3. Psaní článků a knih (tento blog, LifeNotes a další)

 

A všechny tři klíčové oblasti zahrnují mimo jiné také dobře zvládnutou práci s nástroji, které máme k dispozici. Při přípravě školení, konzultačních setkání nebo při psaní tohoto článku vyžaduji skutečně kvalitní aplikaci pro pořizování snímků obrazovky (neboli screenshotů). Doby, kdy jsem si vystačil s aplikací Malování a klávesou PrintScreen jsou už nenávratně pryč. I když… Klávesu PrintScreen dnes ještě několikrát využijeme.

Má cesta napříč snímkovacími aplikacemi byla dlouhá. Před několika měsíci jsem zakotvil u LightShot a protože mě svou jednoduchostí, kvalitou i „cenou“ oslovil natolik, že jsem dodnes nenašel důvod jej vyměnit, rozhodl jsem se, že s vámi své nadšení z tohoto nástroje budu sdílet.

Jednoduchý, ale šikovný

Vše, co mi dokáže ušetřit kteroukoliv z před chvíli vyjmenovaných složek (čas, energie, peníze) bez negativního vlivu na kvalitu výsledku, je pro mě neocenitelnou součástí portfolia pro osobní produktivitu. Když jsem poprvé viděl LightShot na videu, věděl jsem, že z hlediska kvality rozhodně pokulhávat nebude. Vše se zdálo tak snadné a funkční. Trošku jsem se však obával, že mi pro svou jednoduchost, která je již od počátku používání zřejmá, nebude stačit. Opak byl pravdou – okamžitě se usadil ve všech mých počítačích a nedám na něj dopustit.

LightShot můžete používat na PC s Windows nebo OSX a to zcela zdarma. V lehce osekaném formátu (kdy je možné pořizovat pouze snímky webových stránek) jej lze nainstalovat také do prohlížečů Chrome (a tudíž s ním lze pracovat také na Chromebooku), Opera, Firefox a Internet Explorer. A všechny tyto verze jsou skutečně excelentním nástrojem značně ulehčujícím život.

Nastavení

Po stažení aplikace z oficiálních stránek a instalaci doporučuji nastavit si vyhovující klávesové zkratky, případně další funkce, které vám mohou práci zjednodušit. Rozhodně se nejedná o nic složitého. V obrazovce pro nastavení nástroje, ke které se dostanete přes kontextovou nabídku ikony v liště a volbu Možnosti, doporučuji aktivovat si níže uvedené funkce a vlastnosti.

LightShot - nastavení

 • Záložka Obecný
  • Zapněte Automaticky kopírovat odkaz pro nahrávání (zrychlí vám proces sdílení snímků s ostatními)
  • Zapněte Automaticky zavírat nahrávací okno (nahrávací okno zobrazuje vytvořený odkaz s možností zkopírování do schránky a otevření odkazu; ani jedno z toho většinou nepotřebujete a díky aktivaci ušetříte jedno kliknutí)
 • Záložka Klávesové zkratky
  • Zapněte a nastavte si všechny klávesové zkratky pro všechny tři funkce (mé nastavení se nijak významně neliší od standardu, jen jsem si aktivoval Okamžité nahrání celé obrazovky, které velmi často využívám při komunikaci s týmem)

LightShot - klávesové zkratky

Hurá na první snímky

Máme nastaveno, pojďme konečně do akce. V závislosti na tom, jak jste si nastavili jednotlivé klávesové zkratky, budete mít z pohledu kombinací kláves ve svém postupu mírné odlišnosti, ale určitě si s tím poradíte.

Proces pořízení snímku je velmi jednoduchý. Osobně jako zastánce klávesových zkratek pracuji výhradně skrze tyto nadefinované (a aplikací pevně dané) kombinace a užívám si rychlosti a kvality, která se mi dostává. Tři mnou nejpraktikovanější scénáře jsou následující:

 • Pořizuji snímek celé obrazovky a ukládám jej na Plochu – jednoduše stisknu SHIFT+PrintScreen.
 • Posílám informaci, kterou mám na obrazovce, známému nebo klientovi do e-mailu nebo chatu – stisknu CTRL+PrintScreen. Aplikace nahraje obrázek do webové galerie a vytvoří na něj veřejný odkaz. Ten poté vložím přes CTRL+V kamkoliv chci.
 • Potřebuji vyříznout část obrazovky a vložit ji např. do článku nebo knihy – stisknu PrintScreen, vyberu oblast, která mě zajímá, a poté zkopíruji výřez do schránky přes CTRL+C. Poté stačí pouze vložit přes CTRL+V kamkoliv budete chtít.

 

V souvislosti s posledním bodem můžete využívat i další klávesové zkratky (funguje např. nahrání výřezu do webové galerie a uložení odkazu do schránky před CTRL+D – tedy podobná funkce, jako bodě 2, jen pracuje s vámi vybranou oblastí). Velkým pomocníkem mohou být také anotace a poznámky, které můžete do snímku vložit. Jednotlivé snímky můžete označovat rámečkem, šipkami, úsečkami nebo do nich vložíte textové popisky – to vše v nejrůznějších barvách. Nejste-li spokojeni s výběrem části obrazovky, který jste provedli, vězte, že jej můžete velmi rychle a přesně upravovat také přes klávesnici – kurzorovými šipkami posunete snadno celý výběr ve všech směrech. Zvětšení či zmenšení výběru pak můžete zajistit podobně – kurzorové šipky v tomto případě podržte společně s klávesou SHIFT.

Nápověda a videa

Celkovému dobrému dojmu z LightShot nahrává také funkčně zpracovaný tutoriál přímo na stránkách aplikace. Zahrnuje nejčastější potřeby, problémy a jejich řešení. Pokud tedy pátráte po tom, co vše aplikace umí, doporučuji nesoustředit se pouze na popisky na hlavní stránce, ale zabrouzdat také do této sekce.

LightShot - tutoriály

LightShot má vše, až na jednu drobnost

Pro mě osobně je LightShot jednoznačně nejrychlejším a nejpraktičtějším nástrojem pro pořizování snímků obrazovky, na který jsem narazil. Je k dispozici zdarma a zároveň je schopný nabídnou mi všechny funkce, které chci využívat. Jediná chybějící funkce, díky které by se stal nástroj ještě lepším služebníkem, je možnost pořídit snímek celé webové stránky tak, jako to umí například Awesome Screenshot (proto tato aplikace z mého arzenálu ještě nezmizela).

Co vy? Už jste LightShot vyzkoušeli? Používáte jiný podobný nástroj nebo se spokojíte se systémovými funkcemi jednotlivých operačních systémů? Budu rád, když své řešení srovnáte s LightShot a dáte mi vědět, proč jste se rozhodli pro přechod nebo zůstali u původní aplikace.