Už v minulosti jsem popisoval různé typy vstupních schránek, do kterých si zapisuji úkoly, na které nechci zapomenout. Znáte to – zavolat někomu, napsat e-mail nebo napsat tento článek. Osobně využívám ve většině případů aplikaci v telefonu nebo na počítači, tedy záznamové zařízení, které mám s sebou k dispozici kdykoliv a dovoluje mi velmi jednoduše a rychle poznamenat prakticky cokoliv. Posledních pár měsíců text raději diktuji než píši, iOS i Android to zvládá znamenitě a svižně. Existují však místa nebo situace, kde “tasit” mobil nelze. Bazén, sprcha nebo toaleta (místo, kde se mnoho lidí se svou kouzelnou krabičkou schovává, nicméně já to mám díky principům osvojeným během mobilního detoxu jinak).

V podobných situacích sáhnu po svém paměťovém paláci. Jedná se o známou efektivní paměťovou techniku, která spolehlivě funguje ve chvíli, kdy byste si rádi zapamatovali seznam čehokoliv. Aniž bych kdysi pátral po detailech a historii, rozhodl jsem se před časem návyk pamatovat si položky, které si zrovna nemohu zapsat, osvojit. Jak postupuji? Mám prosté tři kroky, které můžete použít také. Rozhodně to nebude fungovat na první dobrou, chce to trošku cviku, ale jakmile si postup osvojíte, bude vám skvělým pomocníkem.

1. Vytvořím si paměťový palác

Slyšel jsem o mnoha typech paláců – různá místa v přírodě, cestu do práce, první úroveň v rámci oblíbené videohry nebo části těla. Já používám jeden z nejjednodušších – byt, ve kterém v Ostravě bydlím, respektive cesta od vchodových dveří do ložnice. V bytě mám cca deset “kotev”, kolem kterých procházím vždy, když se vracím domů. Počet je pro tyto jednoduché účely dostačující, ale v případě potřeby jde samozřejmě navýšit. Kotvami jsou vchodové dveře, botník, zrcadlo, velká skříň, postel, pracovní stůl, šatna a další.

Zásadní je najít kotvy, ke kterým budete připevňovat jednotlivé úkoly, a také pořadí, ve kterém kolem nich procházíte – nestane se vám tak, že při vybavování na některou z nich zapomenete. Pořadí vám také zjednoduší práci ve chvíli, kdy bude potřeba zapamatovat si věci v konkrétním pořadí.

Co mi hodně pomohlo při vytváření paláce a jeho memorování byla myšlenková mapa, kam jsem na hlavní větve umístil jednotlivé kotvy v pořadí, ve kterém kolem nich procházím, a ty detailně rozepsal. Samozřejmě můžete použít i jinou variantu – prostý náčrtek bude bohatě stačit.

Perfektní pamatování si jednotlivých detailů a cesty palácem je velmi důležité. Jakmile svůj paměťový palác máte připravený a vyznáte se v něm, můžete jej začít používat v praxi.

2. Umístím do něj záležitosti

Jakmile mi během dne “skočí do cesty” první nový úkol, na který nechci zapomenout a nemohu si jej poznamenat do své aplikace, “připevním” jej ke vchodovým dveřím. Zcela zásadní je vymyslet takové připevnění, které si snadno vybavíte. Jednoduchý tip, který se mi osvědčil je: Čím bláznivější, tím lepší.

Praktický příklad: Při vstupu do apartmánu a před otevřením dveří o ně opřu papír a podepisuji jej. Má modro-červeno-bílé zbarvení. Dole na papíře vidím loga sociálních sítí Facebook, Twitter a LinkedIn. Ale co víc… Ta loga se pohybují po papíru nahoru a dolů!

Tímto si ukotvím nový úkol “Podepsat smlouvu o vzdělávání pro klienta, který se zabývá online marketingem a je ze Slovenska”. Pokud přijde další položka, ukládám si ji zcela analogicky k botníku nebo zrcadlu.

3. Na konci dne si jej procházím

Během denní revize čistím svůj palác. Mám pro tento krok dokonce položku v kontrolním seznamu, abych na ni přece jen nezapomněl (paměťový palác totiž nepoužívám každý den). Procházím jím a vybavuji si konkrétní situace u jednotlivých kotev. Světe, div se… Ono to opravdu funguje. A v případě každodenního čištění mohu použít stejný palác opakovaně.

Nakonec pět tipů, které mi při trénování pomohly:

  1. Vyberte si místo, které opravdu dobře znáte a dobře si jej popište (využijte skicu nebo myšlenkovou mapu). Jděte do nejmenších detailů.
  2. Představte si nové příchozí úkoly při ukotvení ve zcela bláznivé podobě. Vybavíte si je pak lépe.
  3. Děláte-li na konci dne revizi a plánování, napište si někam poznámku o vyčištění paměťového paláce.
  4. Než jej budete používat jako inbox pro reálné nápady a úkoly, poctivě trénujte, zkuste to každý den po dobu deseti minut, dokud nebude práce s paměťovým palácem automatická. A i poté to chce trochu trpělivosti. Osobně jsem třeba trénoval na méně rizikových věcech, jako je například nákupní seznam.
  5. Klid. Výsledek se dostaví.

Zaujalo Vás toto téma? Chcete, abych Vám dal vědět o dalších produktivních článcích a tipech? Nechte mi svou e-mailovou adresu a já se postarám o zbytek. Napíšu jednou za čas a určitě Vás nebudu spamovat.