⚠️ Nemůžu to zastavit. Respektive mohu, ale nechci. Tady máte jednu úplně zbytečnou a prázdnou radu, kterou jste nikdy neslyšeli a po jejímž přečtení se otočí vaše vnímání produktivity čelem vzad a pak už bude všechno krásné.
„Lépe se soustřeďte. Zaměřte pozornost. Nenechte se rozptylovat. Vypněte notifikace. Koncentrujte se na to důležité.“
Slyším to: „Dík, Gamrote, teď už to půjde jak po másle.“
V knihkupectvích najdete desítky knih věnovaných time managementu. Píše o tom hromada lidí na sociálních sítích. Na YouTube je řada videí, které vám pomohou lépe si zorganizovat práci. Většinou je čteme nebo na ně koukáme úplně zbytečně. Řadu věcí, které v nich jsou, už asi zvládáte. Chodíte na schůzky víceméně včas, nezapomínáte na randíčka, včas platíte nájem a seznamy úkolů vám říkají, čemu všemu se můžete až do konce svého bytí věnovat.
Studium dalšího a dalšího přístupu k time managementu je často jen odkládání něčeho, v čem až tak dobří nejsme. A ano, většinou proto, že je to náročné a méně zábavné, než škatulkování tásků nebo vymýšlení barevného kódování v kalendáři. Průšvih nebývá v systému pro vaše závazky, kuří oko bývá zaměřená pozornost.
Řada lidí se u počítače vydrží soustředit na jednu věc jen pár desítek sekund. Mnohdy stačí minuta, než přepneme na nový e-mail, zprávu v Teams nebo jen tak mimochodem mrkneme na to, co nového se událo ve světě automobilového průmyslu nebo co se to s tou Spartou stalo, že vyhrála.
Prostě se necháváme rozptylovat. Jsme roztěkaní. Často je to reakce na podnět, který se nám objeví na obrazovce notebooku, mnohdy jsou to ale i rozptýlení, která s technologiemi nesouvisí a jdou zevnitř.
🧘 Vzpomeňte si na jediný okamžik, kdy jste každou minutu nešilhali po novém rozptýlení. Cítili jste se produktivně, dotáhli náročný úkol do úspěšného konce a vítězoslavně si jej odšrtli. Po celou dobu jste se vyhýbali vnějším narušitelům, možná jste je dokonce odstranili z dohledu. Zavřeli jste nepotřebné karty v prohlížeči, vypli jste upozornění na nové hovory, telefon dali stranou a pro jistotu ho otočili displejem dolů. Skvělý pocit, ne?
Troufám si hádat, že už šlo do tuhého. Blížil se termín, zvyšoval se tlak a vy jste mobilizovali síly, abyste vše stihli v čase, ke kterému jste se zavázali. Této situaci říkám „zaměřená pozornost“. Stav, ve kterém přecházíte do maximální koncentrace a cokoliv, co by vás mohlo rozhodit, jde pryč. Když něco pípne, utnete to. Když vám vaše hlava pošeptá nový úkol, poznačíte si jej nebo jej necháte plavat. Fotky na sociálních sítích počkají. Vše se dá odložit na později.
Výsledek bývá ten, že aktivita, které jste se poslední dva týdny střídavě věnovali a nevěděli u ní kudy kam, byla hotová v neuvěřitelně krátkém čase. Jde to. Protože jsme vladaři a vládkyně naší pozornosti. Ne vždy ale vládneme stoprocentně.
Kdysi mi někdo řekl, že stav naší pozornosti určuje kvalitu našeho života. Pro mě to byl boží zlom. V tu chvíli jsem nepomýšlel na práci. V hlavě jako první naskočily situace, ve kterých jsem já ve své nepozorné roli šmudlal při hraní si s Oliverem nějaké nesmysly na telefonu. U rozhovorů nenaslouchal, ale přemýšlel o tom, co odpovím, až druhý člověk konečně utichne. A taky ty, kdy jsem měl být pár minut sám se sebou. A děsně mě to nudilo.
1. Najděte to
Mí milí, trošku potrénujeme pozornost a všímavost. Na řadě je pidi cvičeníčko, které s lidmi občas děláme. Budeme pozorní a začneme si všímat, k čemu vaše mysl odskakuje. Jdeme na to?
Vyberte si jeden den. Třeba úterý. Může být i středa nebo čtvrtek. Den začíní otevřením vašeho levého oka ráno a končí zavřením obou, jakmile půjdete večer chrupkat poté, co dočtete knížku a obtulíte partnera. Všímejte si během toho dne, k čemu vaše pozornost odbíhá. Tužka, papír nebo digi poznámky do ruky a jedeme. Ale ne zpětně, takové to „myslím si, že mě rozptýlilo…“. Hezky v reálném čase.
Ať už se budete cíleně věnovat jakékoliv činnosti, od pracovního úkolu až po pokec s kámošem u piva, budou vám do toho vstupovat rozptýlení. Když přijdou, poznačte si je. Co to bylo? Kdy to bylo? To je celé. Nic víc. Jo a ani nic míň. Mimochodem pokud to je u rozhovoru s kámošem, raději ho na to dopředu připravte.
Cílem je uvědomit si, co konkrétně vám do vaší zaměřené pozornosti vstupuje. Může to být upozornění na WhatsApp zprávu nebo jen křupání chipsů u sousedního stolu. Bude to různorodé. Cílem je to zmapovat.
2. Prořežte to
Máte? Fajn, teď budeme prořezávat. Jo, ještě jsem zapomněl na jednu drobnost. Rozptýlení se nezbavíte. Tedy ne všech. Pořád tu naštěstí budou. My prořežem ty, alespoň co to jen půjde, které nám nabourávají naši cestu za vyšší produktivitou.
Než se do toho pustím, zkusím si tipnout, co máte na svém seznamu rozptýlení.
▸ Vyskočilo na vás oznámení o blížící se schůzce
▸ Někdo okomentoval váš příspěvek na sockách
▸ Klikli jste na otevřenou kartu v prohlížeci
▸ Někdo vám napsal SMS
▸ František vám zavolal
▸ Přišel nový e-mail
▸ Venku se ozval zvuk
▸ Windows ohlásily boží update
▸ Týpek vedle vás něco potřeboval
▸ Chtěli jste si něco vygooglit
▸ Myšlenka na… Cokoliv
▸ Padala vám hlava
▸ Ozvala se bolest
▸ Chtělo se vám čůrat
▸ Začalo vám být horko
▸ Dostali jste hlad
▸ Fest jste se nudili
▸ Potomek si chtěl hrát
▸ V televizi byla zajímavá reklama
▸ Rádio hlásilo něco ukrutně důležitého
▸ Vrátili jste se k nějaké nedořešené situaci
▸ Uvědomili jste si, že jste zapomněli… Cokoliv
Kdybych se náhodou netrefil, nic nevyhráváte.
Takže ještě jednou, pro jistotu, máte? Jasně, že jo, protože jste poctiví. Jdeme na prořezávání. Vezměte jedno z těch rozptýlení, které jste si napsali. Potřebujete ho? A pokud ne, jaký je další krok, abyste ho mohli potlačit, ne-li úplně odstranit?
Hodně lidí bere rozptylování jako součást života. Rozptylování je součást života. Nicméně řada rozptýlení je naprosto zbytečná a často nás odvádí od toho, jak žít chceme. Jsou to klacky pod nohama, retardéry na dálnici.
Teď další kroky prakticky.
▸ Vypněte všechna oznámení na sockách a čučte na ně, když chcete
▸ Nebo ty aplikace rovnou vyhoďte z mobilu a choďte tam z počítače
▸ Zavřete všechny karty, které nepotřebujete pro to, co děláte
▸ Pokud nepotřebujete k práci internet, odpojte se od něj
▸ Nainstalujte si rozšíření, které bude blokovat přístup na konkrétní stránky
▸ Přepněte telefon a počítač do režimu nerušit
▸ V telefonu využijte funkce vytvoření profilů pro soustředěnou práci
▸ Nastavte si VIP kontakty, které se vám dovolají/dopíší
▸ Vypněte si oznámení o nových e-mailech v Outlooku i Gmailu
▸ Nebo si upravte nastavení tak, ať vidíte jen ty zprávy, které jsou důležité
▸ Běžte někam, kde je minimální šance na rozptýlení okolím
▸ Oznamte týpkovi vedle, že teď potřebujete X minut nerušeně pracovat
▸ Mějte u sebe cokoliv na poznámky, kde si napíšete myšlenky a nové nápady
▸ Jednou, dvakrát (třikrát) denně poznámky zpracujte
▸ Zaměřte se na energii, dobře spinkejte a hýbejte se
▸ Střídejte pracovní pozice, chvíli seďte, pak se postavte nebo choďte
▸ Dávejte si přestávky plus mínus po hodině (dle vaší volby)
▸ Než se pustíte do práce, skočte si na záchod
▸ Nebaštěte něco, po čem budete mít za hodinu zase hlad
▸ Rozsekejte těžký úkol na menší části a postupně ho odškrtávejte
▸ Vypněte telku
▸ Vypněte taky rádio
▸ Pořiďte si sluchátka s potlačením hluku z okolí
▸ Pusťte si místo toho Brain.fm nebo nějaký instrumentální playlist
▸ Dělejte si pravidelné revize, ať máte své úkoly pod kontrolou
▸ Mějte pro konkrétní typ činnosti vyhrazené konkrétní místo
▸ Plánujte si i drobné úkoly na čas, kdy je zpracujete v dávce
Jo a taky – hledejte ty činnosti, které podporují hlubší práci. Nejlepší ultrahack, na kterém budu pracovat asi do konce života, je být tzv. v zóně produktivity. Jednoduše vyhledávám aktivity, ve kterých jsem zdatný, zároveň mám pro ně zápal a jsou pro mě výzvou. Protože právě tady je má pozornost ostrá jak břitva.
Zažil jsem to posledních pár hodin při psaní tohoto newsletteru.
Nebo taky minulý týden u hlubokého pětihodinového rozhovoru.
3. Procvičujte to
Občas si to cvičení zopakujte. Ono udělat si jej jednou je fajn, ale zkámošení se s vaší pozorností přichází v iteracích. Trénujte průběžně, kdy to jen jde.
▸ Když pracujete
▸ Když schůzkujete
▸ Když si povídáte
▸ Když si hrajete
▸ Když si čtete
▸ Když studujete
▸ Když sekáte trávu
▸ Když vaříte
▸ Když se procházíte
▸ Když venčíte psa
▸ Když posloucháte hudbu
▸ Když máte v uších podcast
▸ Když jedete tramvají
▸ Když řídíte auto
Zkrátka vždy, když to jen trošku půjde.
Zaměřte se na jednu věc.
⌛️ Time management je z pohledu organizace úkolů, prioritizace a dalších disciplín fest probádaný a snad všichni známe dokola omílané poučky o tom, jak si uspořádat kalendář tak, abychom ze svých dnů vykřesali více. I přesto jsme ale stále roztržitější.
Tak na tom pojďme máknout.
3+3+3 techniky a nástroje
👉 Timeboxing
👉 Pomodoro technika
👉 Workstation Popcorn
👉 ForestApp
👉 BlockSite
👉 Focus@Will
👉 Brain.fm
👉 Noisli
👉 Headspace
3+3 knihy k tématu
👉 Hluboká práce
👉 Technika Pomodoro
👉 Indistractable
👉 Hyperfocus
👉 Pozornost
👉 Flow – O štěstí a smyslu života
3 drobnosti nakonec
Chcete více tipů?
Nemáte LinkedIn?
🔗 Toto je mých 9 nej příspěvků ze srpna.
O čem si chcete přečíst příště?
✉️ Napište mi na e-mail.